BLOG - NOVINKY Z VODNÍHO SVĚTA

Pánevní dno pohledem kraniosakrální biodynamiky

Pánevní dno je základna, ze které vychází naše vzpřímené držení těla a o kterou se celé tělo opírá. Nese velkou zátěž – fyzickou (naše tělo) a často i emocionální. Obsahuje důležité orgány, fascie, kosti, klouby, vazy.

Oblast pánevního dna nám může přinášet celou řadu příjemných pocitů, ale i bolestí a obtíží. Velmi časté jsou bolesti v oblasti bederní páteře, podbřišku, bolestivá menstruace, opakované záněty močového měchýře, inkontinence a různé druhy potíží souvisejících s plozením a rozením dětí, menopauzou, hormonální rovnováhou atd. Příčiny mohou být různé – somatické (nevhodná fyzická zátěž, náročný porod, časté sezení na židli, nošení těžké aktovky v dětství, úrazy, pády, operace, infekce, záněty atd.) nebo i psychosomatické (například stres, napětí, strach, úzkosti, sexuální traumata). Stejně tak i cesty léčení a hledání zdraví mohou být různé – operace (pokud je to nutné), fyzioterapie, psychoterapie, cvičení, zdravá strava anebo také KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE.

problémy pánevního dna a kraniosakrální terapie - Zlín, Praha

Kraniosakrální terapie pohlíží na lidské tělo i duši jako na jeden celek. Jednotlivé části pánve stejně jako části lidského těla jsou spolu navzájem spojené a propletené důmyslným systémem fascií (pojivové tkáně). Pokud například zataháte za palec na jedné noze, v krátké době se o tom dozví celé tělo. Pokud máte jakýkoli úraz nebo operaci v oblasti zad a břicha, jsou tím ovlivněny úplně všechny orgány v této oblasti včetně kyčlí a bederní části zad. U různých bolestí v oblasti podbřišku nebo beder pak pro klasickou medicínu často není snadné analyzovat všechny souvislosti a identifikovat příčinu nebo příčiny obtíží a najít optimální řešení.

Kraniosakrální terapie na to jde z jiného konce. Školený a cvičený praktik přiloží ruce na tělo a pomocí hmatu vnímá primární respiraci (pohyb tekutin v těle) a orientaci fascií v daném okamžiku. Najde místo, kde se individuální historie těla projevuje například jako stagnace, stažení (třeba v důsledku pádu z kola v dětství, operace slepého střeva, komplikovaného těhotenství, porodu císařským řezem atd.), a pomůže tělu toto místo rozvolnit. Tkáně v tom místě se mírně „přeskládají“ způsobem, jaký je pro dané tělo v tu chvíli nejvýhodnější. Vzhledem k tomu, že všechny části těla spolu souvisejí, ostatní tkáně (orgány, svaly, klouby, páteř atd.) na to zareagují a v následujících dnech se také „přeskládají“ do nového výhodnějšího rovnovážného stavu. Postupně tak dojde ke zlepšení krevního oběhu v této oblasti, uvolnění napětí a celkové regeneraci.

Pokud si žena při léčbě své pánevní oblasti dopřeje sérii kraniosakrálních sezení (5–10, podle závažnosti problému) může postupně dojít k odeznění původních potíží a celkové obnově zdraví. Ideální je, když to kombinuje s vhodným cvičením a životosprávou.

Je-li toto vaše téma a chtěli byste jej se mnou probrat ve Zlíně nebo v Praze, kontaktujte mě.

Pokud jste z jiného místa, můžete si najít nejbližšího kraniosakrálního praktika třeba na webu České kraniosakrální asociace.

Chci dostávat emailem Novinky z vodního světa.