BLOG - NOVINKY Z VODNÍHO SVĚTA

Krční páteř – whiplash syndrom

Krční páteř je dokonalý systém, který nám umožňuje pohybovat hlavou různými směry. Zároveň bezpečně chrání míchu, nervy, tepny a ostatní důležité tkáně. Souvisí s centrálním nervovým systémem, oběhovým a lymfatickým systémem, svaly, fasciemi, páteřní durou mater atd. S krční páteří jsou spojeny také všechny svaly a orgány hrdla, srdce, plíce, bránice, hltan, hrtan, průdušnice, štítná žláza, jícen, osrdečník, nervus vagus a kraniální nervy (IX, X, XI, XII). Jakékoli zranění, napětí nebo nepohodlí v této oblasti může ovlivnit všechny výše uvedené části těla.

krční páteř - kraniosakrální terapie
Whiplash syndrom - poranění krční páteře a možné řešení pomocí kraniosakrální terapie (Zlín, Praha)

Jedním z častých poranění krční páteře je WHIPLASH SYNDROM (whiplash = anglicky šlehnutí bičem). Může vzniknout například když při jízdě dopravním prostředkem náhle prudce zabrzdíme. Tělo se zastaví, hlava setrvačností pokračuje dál a krk udělá prudký pohyb. Takto mohou vzniknout mnohočetná mikro-poranění, která často nejsou vidět na rentgenu nebo jiných zobrazovacích prostředcích. Mohou způsobovat spoustu obtíží v různých částech těla – bolesti hlavy a šíje, ztuhlost krční páteře, bolesti v horních končetinách, pocit nejistoty v prostoru, obtíže čelistního kloubu. Časem projeví i různé chronické stavy. Člověka pak třeba ani nenapadne, že to může souviset s tím, že před lety jel autem nebo autobusem a řidič náhle prudce zabrzdil.

Jedná-li se o větší nehodu, pacient na několik prvních dní dostane krční límec a potom následuje fyzioterapie. Poměrně často je to ale tak, že řidič z nějakého důvodu prudce zabrzdí, my jsme rádi, že se „nic nestalo“ a události dál nevěnujeme pozornost. Jen po několika letech začneme řešit například chronickou bolest hlavy, ramene, horních končetin, problémy s dýcháním a podobně…

Pomoc může představovat kraniosakrální biodynamika nebo osteopatie.

Při sérii aspoň 5 ošetření může tělo dostat šanci pomalu jemně obnovit rovnováhu v oblasti krční páteře. Ostatní tkáně se této nové rovnováze postupně přizpůsobí a pomalu (ale někdy i rychle) může dojít k odeznívání potíží a celkovému zlepšení stavu.

Je-li toto vaše téma a máte to blízko do Zlína nebo do Prahy, můžete mě kontaktovat a domluvit si svůj termín – telefonicky, emailem nebo prostřednictvím formuláře na mém webu. Pokud je Zlín a Praha pro vás daleko, můžete si najít svého kraniosakrálního praktika třeba na webových stránkách České kraniosakrální asociace.

napětí v oblasti krční páteře může způsobovat bolesti hlavy, rukou, ramen, migrény atd.

Chci dostávat emailem Novinky z vodního světa.