BLOG - NOVINKY Z VODNÍHO SVĚTA

Jak si zachovat zdraví a rovnováhu v náročné době?

LÉČBA KLIDEM

Dnešní doba je náročná úplně pro všechny. Po několika letech covidového stresu jsme si všichni mysleli, že teď už bude klidněji, ale není. Všude jsou zprávy o válce, která je nepříjemně blízko, a o lidech, kteří sem přijíždějí a potřebují pomoc.

zklidnění nervového systému

Autonomní nervový systém

Lidské tělo je stavěno tak, že v případě krátkodobého nebo dlouhodobého ohrožení aktivuje sympatický autonomní nervový systém. Ten vyplaví stresové hormony – adrenalin, noradrenalin, kortizol. Ty nám pomáhají zvýšit výkon a zvládnout aktuální situaci. Po vyřešení situace se lidský organismus potřebuje vrátit do svého původního neutrálního stavu, zklidnit se a vypnout produkci stresových hormonů. Ve chvílích klidu aktivuje tělo parasympatický autonomní nervový systém a stará se o procesy regenerace, obnovy, trávení, léčení. Pokud se nám delší dobu nedaří aktivovat parasympatický nervový systém – začne se to projevovat na našem zdraví. Hůř spíme, začnou se objevovat různé zdravotní potíže, skolí nás kdejaká rýma, bolí nás hlava, klouby, záda, ramena. Ozývají se oslabená místa našeho těla.

Je pravda, že při pohledu na zprávy můžeme mít pocit, že myslet na sebe je sobecké. Je přece potřeba pomáhat potřebným. Ano je potřeba pomáhat a starat se a řešit věci, které jsme schopní vyřešit. Ale pokud sami zkolabujeme a onemocníme, nikomu tím nepomůžeme.

Orientace na vlastní zdroje

Co s tím? Je důležité především postarat se o sebe, své tělo, své zdraví. Zcela vědomě pozorovat, jak se cítíme. Kdy se cítíme aktivovaní a co nás naopak uklidňuje? Najít své vlastní zdroje klidu a bezpečí. Věci, které nám fungují.

Jak je najít? Pozorovat reakce svého těla a aktivně hledat. A třeba si i zapsat seznam zdrojů, které nám pomáhají regulovat vlastní nervový systém směrem ke klidu. Mít takové vlastní „Menu“. A  každý den si z toho menu něco dopřát. Aspoň trochu, aspoň na chvíli.

Co by to mohlo být? Zdroje jsou silně individuální, každý to máme jinak. Naše tělo nám napoví pocitem klidu a míru.

léčení klidem
kraniosakrální terapie a WATSU Zlín

Různé druhy zdrojů

Mohou to být různé typy podnětů:

Sluchové – hudba, zpěv ptáků, šumění řeky

Vizuální – hezký obraz, pěkný pohled z okna, pohled na spící dítě

Tělesné – cvičení, procházka, projížďka na kole, plavání, otužování, dechová cvičení, sauna, dobré jídlo, teplé kakao

Celostní – meditace, joga, tvoření (ruční práce, vaření, někoho uklidňuje i uklízení), kontakt s přírodou (zvířata, rostliny) nebo třeba pokec s kamarádkou.

Co z toho nám funguje poznáme podle reakce svého těla – vypnou se myšlenky, uvolní se hlava, zastavíme se, napojíme se sami na sebe. Cítíme se fyzicky dobře a klidně, dýcháme pomaleji. Toto teď všichni potřebujeme.

Je dobré vědomě se na to zaměřit a každý den si dopřát aspoň jeden chod z našeho „menu“.

Kromě těchto věcí, o které se můžeme postarat sami, je možné využít i pomoc profesionálů – například kraniosakrální terapie nebo WATSU. Obě tyto techniky jsou silně uklidňující a pomáhají lidskému organismu orientovat se na sebe a vlastní zdraví.  A potom, když jsme zdraví a klidní, můžeme být užiteční i ostatním lidem.

Jaké zdroje pomáhají nalézt klid vám?

.