Léčba klidem

Jak si zachovat zdraví a rovnováhu v náročné době?

 

Dneš­ní doba je nároč­ná úpl­ně pro všech­ny. Po něko­li­ka letech covi­do­vé­ho stre­su jsme si všich­ni mys­le­li, že teď už bude klid­ně­ji. Ale není. Všu­de jsou zprá­vy o vál­ce, kte­rá je nepří­jem­ně blíz­ko, a dal­ší a dal­ší lidé potře­bu­jí pomoc.

 

zklidnění nervového systému

 

Autonomní nervový systém

Lid­ské tělo je sta­vě­no tak, že v pří­pa­dě krát­ko­do­bé­ho nebo dlou­ho­do­bé­ho ohro­že­ní akti­vu­je sym­pa­tic­ký auto­nomní ner­vo­vý sys­tém. Ten vypla­ví stre­so­vé hor­mo­ny adre­na­lin, noradre­na­lin, kor­ti­zol. Ty nám pomá­ha­jí zvý­šit výkon a zvlád­nout aktu­ál­ní situ­a­ci. Po vyře­še­ní situ­a­ce se lid­ský orga­nis­mus potře­bu­je vrá­tit do své­ho původ­ní­ho neut­rál­ní­ho sta­vu, zklid­nit se a vypnout pro­duk­ci stre­so­vých hor­mo­nů. Ve chví­lích kli­du akti­vu­je tělo para­sym­pa­tic­ký auto­nomní ner­vo­vý sys­tém a sta­rá se o pro­ce­sy rege­ne­ra­ce, obno­vy, trá­ve­ní, léče­ní. Pokud se nám del­ší dobu neda­ří akti­vo­vat para­sym­pa­tic­ký ner­vo­vý sys­tém, začne se to pro­je­vo­vat na našem zdra­ví. Hůř spí­me, začnou se obje­vo­vat růz­né zdra­vot­ní potí­že, sko­lí nás kdeja­ká rýma, bolí nás hla­va, klou­by, záda, rame­na. Ozý­va­jí se osla­be­ná mís­ta naše­ho těla.

Je prav­da, že při sle­do­vá­ní zpráv může­me mít pocit, že mys­let na sebe je sobec­ké. Je pře­ce potře­ba pomá­hat potřeb­ným. Ano, je potře­ba pomá­hat a sta­rat se a řešit věci, kte­ré jsme schop­ní vyře­šit. Ale pokud sami zko­la­bu­je­me a one­moc­ní­me, niko­mu tím nepo­mů­že­me.

 

Orientace na vlastní zdroje

Co s tím? Je důle­ži­té pře­de­vším posta­rat se o sebe, své tělo, své zdra­ví. Zce­la vědo­mě pozo­ro­vat, jak se cítí­me. Kdy se cítí­me akti­vo­va­ní a co nás nao­pak uklid­ňu­je? Najít své vlast­ní zdro­je kli­du a bez­pe­čí. Věci, kte­ré nám fun­gu­jí.

Jak je najít? Pozo­ruj­te reak­ce své­ho těla a aktiv­ně hle­dej­te. A tře­ba si i zapiš­te seznam zdro­jů, kte­ré vám pomá­ha­jí regu­lo­vat vlast­ní ner­vo­vý sys­tém smě­rem ke kli­du. Sestav­te si vlast­ní menu.  A  kaž­dý den si z něj něco dopře­jte. Aspoň sous­to, aspoň na chví­li.

Co by to moh­lo být? Zdro­je jsou sil­ně indi­vi­du­ál­ní, kaž­dý to máme jinak. Naše tělo nám napo­ví. Hle­dej­te pocit kli­du a míru.

 

léčení klidem

kraniosakrální terapie a WATSU Zlín

 

Různé druhy zdrojů

Pod­ně­ty mohou být napří­klad:

Slu­cho­vé – hud­ba, zpěv ptá­ků, šumě­ní řeky

Vizu­ál­ní – hez­ký obraz, pěk­ný pohled z okna, pohled na spí­cí dítě

Těles­né – cvi­če­ní, pro­cház­ka, pro­jížď­ka na kole, pla­vá­ní, otu­žo­vá­ní, decho­vá cvi­če­ní, sau­na, dob­ré jíd­lo, tep­lé kakao

Celo­st­ní – medi­ta­ce, joga, tvo­ře­ní, ruč­ní prá­ce, vaře­ní, něko­ho uklid­ňu­je i uklí­ze­ní, kon­takt s pří­ro­dou, zví­řa­tay, rost­li­na­mi nebo tře­ba pokec s kama­rád­kou.

Co z toho nám fun­gu­je, pozná­me pod­le reak­ce své­ho těla. Vypnou se myš­len­ky, uvol­ní se hla­va, zasta­ví­me se, napo­jí­me se sami na sebe. Cítí­me se fyzic­ky dob­ře a klid­ně, dýchá­me poma­le­ji. To je přes­ně to, co teď všich­ni potře­bu­je­me.

Je dob­ré vědo­mě se na to zamě­řit a kaž­dý den si dopřát aspoň jeden chod z naše­ho menu.

 

Pomoc v podobě WATSU a kraniosakrální terapie

Kro­mě  postu­pů, kte­ré zvlád­ne­me sami, je mož­né vyu­žít i pomoc pro­fe­si­o­ná­lů, napří­klad vyu­žít kra­ni­o­sa­král­ní tera­pie nebo WATSU. Obě tyto tech­ni­ky jsou sil­ně uklid­ňu­jí­cí a pomá­ha­jí lid­ské­mu orga­nis­mu ori­en­to­vat se na sebe a vlast­ní zdra­ví.  A potom, když jsme zdra­ví a klid­ní, může­me být uži­teč­ní i ostat­ním lidem.

Jaké zdro­je pomá­ha­jí nalézt klid vám?

Navštivte mě na sítích

Vyzkoušejte klid